• Judonyheder

  • [pagetitle text=”Judonyheder”]
    [postfor catname=”Judonyheder”]
    Resultater fra U/20 turnering i Særslev.

    u20 Særslev 25-10-2009

    Børn -30B

    1 Morten Pedersen Horsens

    Børn -35B

    1 Laurits Bligaard Ry

    2 Joachim Rzempala Svendborg

    3 Tobias Overgaard Sjelle-Skjørring

    Børn -35 B

    1 Cecelie Mortensen Vejle

    2 Hans Hansen Vejle

    3 Lau Lauridsen Vejle

    3 Marcus Karup Svendborg

    Børn 40 B

    1 Jacob Anderberg Silkeborg

    2 Jens Dissing Silkeborg

    3 Jeppe Norlyk Kolding

    Børn +45 B

    1 Maj Larsen Midtfyn

    2 Anders Hansen Særslev

    3 Valdermar Lenschov Gesten-Vejen

    Børn -35 A

    1 Mads Waadenseholt Midtfyn

    2 Daniel Hjerrild Horsens

    3 Jonas Mortnsen Kolding

    Børn -30/35 A Piger

    1Loise Hansen Vejle

    2 Sine Søberg Silkeborg

    3 Amalie Vejlø Svendborg

    Børn -40/45 A

    1 Eskil Næsborg Midtfyn

    2 Søren Madsen Kolding

    3 Mads Dobel Mitani

    4 Alexander Johansen Hjørring

    Børn -40/45 A Piger

    1 Helene Møller Vejle

    2 Celina Vitting Vejle

    3 Caroline Christnsen Kolding

    Ungdom 45 B

    1 Louise Holck Svendborg

    2 Mathias Åbo Sjelle-Skjørring

    3 Sarah H Henriksen Særslev

    Ungdon -50 B

    1 Jalte Joest Midtfyn

    Ungdom -81 B

    1Nicolai Frederiksen Horsens

    2 Rasmus Rehmeier Fredericia

    Ungdom -40 A Piger

    1Camilla Gade Midtfyn

    Børn -50/55 A

    1 Emil Berner Glynøre

    2 Sermia Nørgaard Vejle

    3 Daniel Littzen-Jensen Særslev

    Ungdom -50 A

    1 Thomas Thomsen Ørsø

    2 Simon Røjkær Ørsø

    3 Hans Carlsen Særslev

    Umgdon -45 A

    1 Andreas Lund Brønshøj

    2 Asbjør Sigh Skive

    3 Bjarke Gomes Mitani

    3 Patrik Nørgaard Midtfyn

    Ungdom -57 A Piger

    1 Mia Søberg Silkeborg

    2 Matilde Bjørnø Silkeborg

    3 Ida Hagelskjær Århus

    Ungdom -55 A

    1 Anders Hvidkjær Hjørring

    2 Andreas Larsen Ørsø

    3 Helmer Høgsbro Ørsø

    3 Peter Jegsen Vestfyn

    Ungdon -60 A

    1 Asger Dissing Silkeborg

    2 Andreas Nielsen Ørsø

    3 Morten Ulbæk Vejle

    Ungdon -63 A Piger

    1Emilie Andersen Ørsø

    Ungdon 65/73 A

    1 Benjamin Troest Silkeborg

    2 Jannich Agerholm Kolding

    3 Jeppe Kjeldsen Silkeborg

    3 Peter Sørensen Vejle

    POKAL

    TIDLIGERE ARTIKLER:

    Klubstævne U14, fra den 18 maj

    Den 18 maj var der klubstævne i klubben for juniorkæmperne.

    Vi der var mødt op, fik fornøjelsen af at se en masse piger og drenge, der viste hvad de kunne.

    Egentligt var det min mening, at få skrevet noget om hver enkelt kamp, men da der blev afviklet to kampe af gangen og kæmperne gik ind

    til kampene med masser af gejst og iver, var det ikke muligt at holde styr på kampene så grundigt, uden at nogle ville blive glemt, og andre fremhævet.

    Derfor vil jeg i stedet for fremhæve, at det er en fornøjelse at se kæmpere, som prøver at bruge nogle af de ting de har trænet, også selv om det ikke altid lykkedes.

    Så til alle de unge mennesker er der kun at sige, bliv med træne med samme gode indgang til judoen som i viste her.

    Efterhånden som kampprogrammerne blev afsluttet, fandt deltagerne sammen og sad og hyggede sig, dette er efter min mening en anden vigtig ting ved er dyrke sport.

    Sidst men ikke mindst, en tak til trænerne og alle der deltager i det arbejde der ligger i og omkring klubben.

    God sommer

    Hilsen Sonny.
    2009_billede_af_de_smaa
    besoeg_fra_middelfart_sparekasse-web
    Klubturnering for børnehold 2009

    Deltager.:

    2 piger Mette og Freja

    8 drenge Mathias , Sebastian A, Karl Emil, Oliver, Mads, Sebastian R, Marlov og Jesper

    Efter en kort opvarmning startes den første kamp op, mellem Mathias og Sebastian A, kampen varede ca 1 min Sebastian A vandt kampen med Hon-kesa-gatame.

    Kamp nr 2 stod mellem Karl Emil og Sebastian R, Sebastian R vandt i Hon-kesa-gateme, efter Emil havde kæmpet, for at komme fri.

    Kamp nr 3 stod mellem Jesper og Sebastian A, begge kæmpede godt ind til videre turneringens længste kamp, det ente med at Sebastian Vandt.

    Kamp nr 4 stod mellem Oliver og Mads, begge kæmpere forsøgte sig med O-soto-gari, hvor Mads til sidst kom ind med et kast og vandt i en O-soto gari.

    Kamp nr 5 stod mellem Karl Emil og Sebastian S, Sebastian S vandt i Hon-kesa-gateme, men ikke uden kamp.

    Kamp nr 6 stod mellem Freja og Marlov, Marlov vandt i en Koshi-guruma efter 10 sek indtil nu dagens hurtigste kamp.

    Kamp nr 7 stod mellem Oliver og Sebastian A, begge forsøgte sig med flere gode kast, men Sebastian A vandt til sidst i Ippon.

    Kamp nr 8 stod mellem Mads og Mette og efter 1½ min kom Mette i holdegreb, som hun kæmpede godt for at komme ud af, men Mads vandt til sidst.

    Kamp nr 9 stod mellem Mathias og Karl Emil som vandt med en flot ippon i en o-soto-gari.

    Kamp nr 10 stod mellem Freja og Sebastian R. Freja kom i holdgreb, hun kæmpede rigtig godt for at komme fri, men blev talt ud.

    Kamp nr 11 stod mellem Jesper og Mette, Mette kom efter 1½ min kamp kom i Hon-kesa-gatame, og måtte se sig besejre af Jesper

    Kamp nr 12 stod mellem Sebastian A og Mads der blev kastet til Ippon med en Koshi-guruma, Sebastian A vandt.

    Kamp nr 13 stod mellem Mathias og Marlov som efter kort tid får et godt holdegreb i Mathias og vinder kampen.

    Kamp nr 14 stod mellem Jesper og Oliver som begge kæmpede for sagen, men efter 1½ min blev Oliver kastede til ippon.

    Kamp nr 15 stod mellem Karl Emil og Marlov som ryger i gulvkamp efter ganske kort tid, men uden resultat, Marlov kaster til sidst Emil i en Koshi guruma og vinder kampen.

    Kamp nr 16 stod mellem Oliver og Mette, begge forsøgte sig med O-soto-gari, og til sidst får Oliver kastet Mette rundt, og hun ryger i holdegreb og tælles ud men ikke uden kamp.

    Kamp nr 17 stod mellem Mathias og Freja som kastes i en O-soto- gari efter 5 sek dagens hurtigste kamp.

    Kamp nr 18 stod mellem Jesper og Mads, de kommer i gulvkamp og Mads holdes i holdegreb, men Mads kommer fri og kampen forsætter, Jesper får fat i Mads og kaster ham til Ippon i en O-soto-gari og vinder.

    Kamp nr 19 stod mellem Sebastian R og Marlov begge kæmpede rigtig godt og tiden render ud og Sebastian R vinder kampen med 1 point.

    Kamp nr 20 stod mellem Sebastian A og Mette, efter 30 sek kastes Mette i en O-soto-gari, efter selv at have forsøgt.

    Kamp nr 21 er finalen kampen som stod mellem Sebastian R og Sebastian A, de røg i gulvkamp efter kort tid, men forsætter stående, Sebastian A får godt fat i sin modstander og kaster ham til Ippon med en Koshi-guruma.

    Gruppe 1

    Første pladsen gik til Sebastian A

    Anden pladsen gik til Jesper

    Tredjepladsen gik til Mads

    Gruppe 2

    Første pladsen gik til Sebastian R

    Anden pladsen gik til Marlov

    Tredjepladsen gik til karla Emil

    Konklusionen på turneringen er, at alle deltagere viste figther vilje lige fra start, og alle kæmpede rigtig godt og tog deres nederlag med oprejst pande, ingen sure miner at spore, en fornøjelse at se alle deltagere forsøgte med det de havde lært, rigtig godt gået piger og drenge, jeres trænere er meget stolte af jer alle.
    Klubmesterskab_2009-web